21. децембар 2014.

Направите сами пенушави шећерни пилинг

Изгледа никад доста пилинга! Ја волим да макар једном недељно урадим пилинг целог тела. Нарочито сада, када је време хладно а ми носимо по неколико слојева одеће, чини ми се да је стварно неопходно да поклонимо додатну пажњу неговању коже.

Што се израде пилинга тиче мислим да спадају у производе које заиста веома лако можете и сами да направите код куће. Питање је само шта највише волите и који рецепт ћете користити. Ја сам до сада већ поделила неколико рецепата за различите шећерне пилинге: кафене пилинг коцке, кремасти пилинг, уљани пилинг.

У последње време најчешће правим пенушаве. Ево како изгледају:


14. децембар 2014.

Нови сапун "Baby Cotton"

Ево ме са једним новитетом! Додуше, за оне који прате моју FB страницу, овај сапун и није велика новина јер сам на њој информацију о овом сапуну објавила одмах након што сам га направила. Међутим, сапун је сада прописно одстојао, и дошао на ред да се и овде прикаже :)
 
Верујем да већина вас који се баве израдом сапуна, од материјала који су на дохвату руке, увек пожеле да их испробају у сапуну. Ја такође нисам изузетак по том питању. Мада ми набавка егзотичних додатака сапунима није страна некако увек волим да се ослоним на доступне, локалне изворе. У том смислу дошла је и сурутка на ред :)
 
Размишљала сам са чим да је искомбинујем и онда ми се наметнула глина. Ево како је сапун испао:

30. новембар 2014.

Царство мириса и боја: ручно прављени глицерински сапуни

Од када сам направила прве пробне транспарентне глицеринске сапуне, погледајте на овом линку како су испали знала сам да ће то заправо бити почетак. Сам процес израде је захтеван. Базна уља, ја користим маслиново, кокосово, палмино и рицинусово уље, се са содом кувају на пари а онда се добијеном сапуну додају алкохол, глицерин и раствор шећера. Процес израде потраје... На крају иде најзанимљивији део, нешто што на почетку и покреће да се уђе у цео пројекат, а то су мириси и боје. За сваког сапунџију ово је један од најинтересантнијих али и најизазовнијих делова израде.
 
Након прве пробне туре глицеринских сапуна направила сам "Калмолину" (погледајте је на овом линку). То је заправо био почетак за остале који су накнадно уследили.
 
На првом месту "Violet Fairy":
 

15. новембар 2014.

Свет бутера и уља: бундевино уље

Сезона бундеви је увелико почела. И док прелиставам различите рецепте за чорбе, колаче и пите ове сезоне сам такође купила хладно цеђено бундевино уље. Већ дуже планирам да га пробам и просто се чудим зашто ми је оволико дуго требало.

Уље семена бундеве је тамно и густо, карактеристичног пријатног мириса, богато есенцијалним масним киселинам. Садржи такође и витамине А, Б, Ц, Д, Е и К као и минерале (фосфор и цинк). Осим нутритивних квалитета (да не ширим причу овде лако можете погледати препоруке на сајту произвођача) ово уље такође представља савршен састојак за негу коже. Добро хидрира и хранљиво је и погодује свим типовима коже а нарочито суве. Има широку примену у козметичким производима од којих су на пример креме, млека за тело, уља за масажу. Наравно, може се користити и у изради сапуна.

Ја сам прво решила да га испробам у кремастом шећерном пилингу за тело. Увек имам при руци ову врсту пилинга јер стварно уживам да их користим. Већ раније сам их правила и приказала на блогу што можете погледати на овом линку.
 
Ево како је сада изгледао процес израде:


1. новембар 2014.

Happy "Happy Baby"

Већ дуже времена стало имам при руци сапун "Happy Baby". Да објасним у самом старту, овај сапун је назван по мирисном уљу који улази у његов састав а подсећа на свежину али исто тако има неку нежну, пријатну ноту. Све у свему, заиста верно одговара датом називу.
 
У овој тури сам била инспирисана да испробам нешто ново, а ко прати мој ради сигурно ће одмах погодити о чему се ради. Наиме, "осмелила" сам се и поиграла бојама и комплетно обојила цео сапун. На неки начин ово је за мене преседан међутим већ дуже време се одлучујем на овај корак. Годинама уназад сам испробавала разне природне колоранте и искључиво њих додавала сапунима. Мислин на коприву, куркуму, индиго, сок свеже шаргарепе, активни угаљ и да не набрајам даље. Али, ко се већ сам опробао у изради сапуна зна да је свака нова тура нови изазов а мене су боје за сапуне у последње време "повукле" да их испробам (да не описујем сада компликовани ланац набавке и како сам уз помоћ пијатељице успела да их набавим из иностранства).
 
Ево погледајте како изгледа актуелна варијанта овог сапуна: 
 

4. октобар 2014.

Направите сами балзам од кантарионовог уља

Спремите се, засуците рукаве и акција! У овом посту поделићу са вама рецепт за балзам који је увек корисно имати при руци. У претходном посту поделила сам фотографију једне биљке која ће вам бити неопходна за овај рецепт. Ко год је помислио на кантарион, био је у праву! Летос, током посете пријатењима и њиховој викендици у околини Ниша, током шетње смо убрали кантарион. Ја сам га искористила за прављење мацерата у маслиновом уљу.

Рецепт за израду балзама од кантариона:

15г  пчелињег воска
20г ши бутера
65г мацерата кантарионовог уља.

Ја обично на пари, тј. посуду у којој правим балзам ставим у другу у којој је загрејана вода, прво отопим восак и ши бутер. Будите стрпљиви јер требаће вам мало времена док се састојци не растопе. Мешајте повремено. Након отапања убаците предвиђену количину кантарионовог уља. Промешајте и полако сипајте у суве и чисте кутијице.
 
Ја у овакву врсту балзама не додајем никакве мирисе. Међутим, добра би идеја била убацити неко етарско уље, или мешавину, по вашем избору. Ако се одлучите на овај додатак дозирајте  до 1% у рецептури. Што се овог рецепта тиче можете додати 64г мацерата кантариона и 1г етарског уља по жељи. Ево како је мени испало:
 

Као што рекох овакве балзаме волим да оставим без мириса јер састојци сами по себи имају мирис, нарочито нерафинисани пчелињи восак и мацерат кантариона у нерафинисаном маслиновом уљу, тако да мени њихова мешавина мирише заиста заносно и јединствено. Мене је нарочито одушевила боја овог балзма која потиче од кантариона.

Кад наиђе хладније време моја изузетно сува кожа, нарочито на рукама, захтева додатну негу. Овај балзам је заиста спас! Довољно га је нанети у малој количини. Маслиново уље се не упија баш брзо али за пар минута већ се изгуби онај мастан траг на кожи. Макар је то моје искуство. У случају да желите "лаганије" и брже упијајуће уље, можете пробати да мацерирате са хладно цеђеним сунцокретовим или бадемовим уљем која су боље упијајућа. Ово је ипак индивидуално и ствар личног утиска. Због моје суве коже мени је маслиново ипак први избор.

 

За случај да немате искуства са мацерирањем можете погледати инструкције у овом посту. Међутим, ако вам се овај поступак чини превише компликован или сте нестрпљиви да кренете са израдом балзама, кантарионово уље можете купити у радњама здраве хране.
 

Не могу да завршим овај пост а да не напишем пар речи о кантариону. Верујем да сигурно доста знате о овој веома цењеној и широко распрострањеној биљци, али није згорег да се подсетимо... Ова лековита биљка има антибактеријско, антивирусно и противгљивично деловање. Богата је састојцима који делују противупално и помажу епителизацији коже. Можете пронаћи прегршт додатних информација на ову тему а биће ми драго ако сам вас подстакла да и ви у сопственој варијанти направите неки производ са овом фантастичном биљком.

Желим вам опуштајући и релаксирајући викенд и срећно сапуњање!


 

27. септембар 2014.

This or That

Ксенија ме је прошле недеље позвала да попуним овај упитник што ме је у првом тренутку мало изненадило јер у блогосфери у којој се крећем оваква врста упитника је права реткост. Међутим питања су ме подсетила на Споменаре које смо својевремено попуњавали у основној школи. Свака страница је имала по једно питање а онда особа која се у споменар уписује одговара. Неретко су се понеке странице, ради бољег ефекта, декорисале лаком за  нокте са шљокицама или кармином док су слике омиљених певача или глумаца такође била честа појава. Права је драгоценост била испунити цео Споменар и листати га повремено...

Али ово изгледа да је мало другачији приступ, мада не и мање забаван. Па да кренем:
 

Шминка Руменило или бронзер - не користим ни једно ни друго, имам изузетно светао тен и никад нисам испробала нити сам имала жељу да пробам ову врсту производа
Сјај или кармин - кармин
Ајлајнјер или маскара - и једно и друго, обично је то део моје свакодневне шминке. Некада се деси да само ставим сенку и маскару али то је прилично ретко
Пудер или коректор - ништа од овога
Четкице или апликатори - квалитетни апликатори

Нокти

OPI или CG - ниједан
Дуги или кратки - волим дуге, међутим у последње време, да ли због мањка моје пажње, углавном су средње дужине
Акрилини или природни - природни
Светли или тамни - тамни


Тело

Парфем или splash - парфем
Лосион или путер за тело - и једно и друго
LUSH или други бренд - врло провокативно питање за неког ко скоро све неопходне ставри за негу тела смућка у својој кухињи :)


Мода

Фармерке или тренерке - фармерке
Дуги или кратки рукави - дуги, поприлично сам зимогрожљива
Хаљине или сукње - и једно и друго
Пруге или карирано - пруге
Папуче или сандале - сандале
Мараме или капе - мараме
Минђуше - висеће, крупне, по могућству ручно рађене, уникатне
Огрлице или наруквице - огрлице
Штикле или равна обућа - штикле
Јакне или дуксерице - јакне


Коса

Локне или права - локне, мада имам праву косу па морам да улажем приличан напор
Пунђица или реп - реп
Дуга или кратка - дуга
Светла или тамна - тамна
Шишке на страну или праве - на страну


Разно

Киша или сунце - сунце
Лето или зима - лето, али не са тропским врућинама
Јесен или пролеће - пролеће, нема лепшег осећаја кад након дуге зиме крену сунчана јутра а дан се продужи
Чоколада или ванила - чоколада
 
Како правила налажу сада бих и ја требало неког да номинујем, што ми уопште неће бити лако:

Теа
 
Миа
 
Дара

Весна

Да ово не буде тотално ван концепције мог блога најављујем вам у следећем посту један занимљив рецепт за производ за негу коже. Биће вам потребан следећи састојак (може и у осушеном облику), погађате ли о чему се ради?


Желим вам релаксирајући викенд и срећно сапуњање!

20. септембар 2014.

Нови сапун: "Калмолина"

Понесена недавним исходом прве пробне туре глицеринских, провидних сапуна (погледајте овај пост) почеле су да ми се рађају разне идеје када су ови сапуни у питању. Због тога ми је баш драго јер увек нове ствари донесу неко освежење и додатну инспирацију. У овом тренутку листа различитих дизајна које желим да испробам је баш дуга, али полако... За почетак, погледајте како је испао нови сапун "Калмолина":

 
 
Из самог назива може да се наслути да је сапун инспирисан камилицом. Верујем да не постоје они који до сада нису имали прилике да се сусретну и пробају је. Мени је прва асоцијација чај који увек имам у кухињи. Баш добро дође за опуштање а може помоћи и код неких лакших проблема са стомаком. Због многих својих јединствених карактеристика ова биљка такође има широку употребу у козметичким производима, што у виду етарског уља што као екстракт. Али не бих овом приликом о тим детаљима.



Ја сам одавно намеравала да направим сапун са камилицом. Имала сам идеју да направим мацерат од њених цветова и то уље искористим у некој тури сапуна. Међутим, ту замисао до сада још нисам спровела у дело. Али ови прозирни, глицерински сапуни су ме подстакли да размотрим другу опцију. Како се алкохол користи као растварач у поступку прављења ових сапуна, решила сам да искористим ову могућност и уместо чистог сапунсу масу растворим алкохолном тинктуром од камилице. Иначе, тинктуру камилице веома лако можете сами направити и на интернету постоји мноштво рецепата за њену израду.

 
Сапун је испао баш прозиран и прва асоцијација након вађења из калупа била ми је огромна шоља залеђеног чаја.
 
Иначе направила сам га од мешавине маслиновог, палминог, кокосовог и рицинусовог уља а додала сам и мирисно уље камилице тако да мирише интензивно али божанствено!

 

 
Мада сам и даље опседнута овом глицеринско-прозирном-сапунском манијом, у неком од наредних постова ће светло дана угледати неки од мојих стандрадних, али такође нових сапуна, који већ дуже време чекају да их прикажем.
 
Желим вам релаксирајући викенд и срећно сапуњање!


5. септембар 2014.

Нешто ново из моје кухиње: провидни, глицерински сапуни!

Није ме већ неко време било на блогу али морам да признам да нисам седела скрштених руку. Мада је мени у летње време, и поред тога што ове године лето баш и није имало оне екстремно високе температуре, мало теже да се фокусирам на прављење сапуна, ипак сам засукала рукаве и нешто крчкала у мојој кухињи. Крчкала у правом смислу те речи!

Много пута сам до сада споменула моју "to do" листу. То је листа која се непрекидно допуњује мојим жељама и плановима када је израда сапуна у питању. Не ради се само о проби нових састојака. Дође на ту листу и нека нова техника за шарање, рецептура или техника рада. Провидни, глицерински сапуни су већ скоро две године били мени на листи. А онда, недавно, у жељи да испробам нешто ново направила сам своју прву туру.


Ова врста сапуна се прави "продуженим" топлим поступком. Наиме, након кувања уља са раствором соде на пари, по завршетку реакције се сапунска маса раствара у алкохолу, додаје јој се извесна количина глицерина и на крају концентрован раствор шећера. Далеко од тога да је у питању супер компликовани процес, али је свакако изазован јер се ради са алкохолом и потребан је изузетан опрез и примена неопходних безбедносних мера. 

Ја сам ову туру направила користећи маслиново, палмино, кокосово и рицинусово уље. За почетак ми је у плану било да испробам како изгледа сапун са различитим додацима. Ево како изгледа само са додатком боје и мирисног уља:


Такође сам испробала са додатком меда и мирисног уља које у себи садржи ванилу:


На први поглед и није лоше испало али у односу на друге сапуне овај се није стегао чак и после дужег стајања. Моја претпоставка је што сам убацила мед а признајем нисам на њему штедела :)

Сада једна проба са титан диоксидом. Добије се лепа, млечно бела боја, погодна за многа дизајнирања:

 
И на крају прах спирулине. Додала сам га у вишку и интересантно је како је боја постојана (за разлику од сапуна израђеним хладним поступком где јако брзо избледи):
 
 
Баш сам дуго оклевала пре него што сам се упустила у овај подухват. На првом месту нисам била сигурна какав је осећај на кожи када се ови сапуни користе. Плашила сам се да је не исушују јер се не препоручује вишак масноће у рецептури. Међутим, барем за сада док је још увек топло време, мени која имам суву кожу баш пријају. Једном речју ови сапуни су ме баш освојили!
 
 
Већ ми се сада врзмају различите идеје и надам се да ћу ускоро и направити неку праву туру ових сапуна. До тада, ево једних са мојим омиљеним пилинг додатком:
 
 
Желим вам релаксирајући викенд и срећно сапуњање!

23. август 2014.

Чиме сам се бавила у последње време...

Увек се трудим да кроз овај блог прикажем неке новитете, као на пример нови састојак који сам испробала или презентујем неку нову технику шарања сапуна. Међутим, овај пост ће бити мало другачији. Приказаћу сапуне које сам правила у последње време како бих допунила залихе.

На првом месту "Detox"! Од прве туре коју сам направила новембра прошле године овај сапун је један за који постоји највише интересовања. Са етарским уљем лаванде, блатом мртвог мора и активним угљем, овај сапун погодује свим типовима коже а може се користити како за лице тако и за цело тело. Све време се придржавам устаљене рецептуре и технике шарања. Међутим, а то је и мени најлепши део код прављења сапуна, свака нова тура има своје специфичне шаре. Овако изгледа једна недавно направљена:



"Невен" је такође сапун за који се трудим да га увек имам при руци. Његова израда је мало компликованија јер прво у маслиновом уљу, од кога га правим, мацерирам осушене цветове невена. Временом сам се извештила да овај уљани мацерат процедим тако да не зауљим комплетан простор у коме радим (заправо то је онај "компликовани" део код израде овог сапуна). Иначе садржи козје млеко а као вишак масноће ши бутер. Без мириса је и веома се добро показао код суве и осетљиве коже.



Сапун шампон "Cool Mint" је такође један од оних за које увек постоји интересовање. Осим специфичне рецептуре, има неуобичајено висок садржај рицинусовог уља, а у односу на стандардне сапуне додат је пантенол и етарско уље менте. Добро се показао за прање косе али се може користити и за туширање.




"Black Beauty". Са пуно активног угља, ши бутера као вишка масноће, и етарских уља чајног дрвета и лаванде, овај сапун се добро показао за негу масне коже. Поприлично сам упорна да савладам "drop swirl" технику шарања али изгледа да ћу морати и даље да наставим са вежбањем:




"Боров катран". Веровала сам да ћу се задржати на експерименталној и још једној тури овог сапуна. Међутим није баш тако испало :) Овај сапун не престаје да ме одушевљава својим сјајним врховима. Ево како је испала недавно направљена тура.




"Млеко и мед", сапун идеалан за туширање. Након неколико тура овог сапуна, направљеног хладним поступком, ја се враћам на стандард који ми се наметнуо када је овај сапун у питању. После дужег времена поново сам се бацила на топли поступак и направила овај сапун. Нисам се покајала :)




И на крају један пилинг сапун. Никад ми до сада сапун са кафом није био прва асоцијација кад помислим на пилинг. Међутим, за овај сапун постоји константно интересовање, тако да је недавно из модле извађена и ова нова тура:



Надам се да вас нисам превише оптеретила свим овим информацијама. Мада су ми ови сапуни у неку руку постали стандардни ове последње туре су ме инспирисале да мало провежбам фотографисање.

Желим вам леп и релаксирајући викенд и срећно сапуњање!

16. август 2014.

Слани сапун

 
Напокон дође и слани сапун на ред да га у неком новом светлу прикажем на овом блогу. Слане сапуне правим већ дуже време и увек се трудим да имам по који комад при руци. За мене су они једни од оних луксузних сапуна који без грешке направе прави спа ужитак током купања. Избор састојака је такав да праве густу и кремасту пену а због високог садржаја морске соли одраде тако благ пилинг остављајући кожу меканом и глатком.

Ево како у последње време изгледају моји слани сапуни:


Мало и о рецептури. Да би оваква враста сапуна добро пенила обично се прави од кокосовог уља. Али да би се избегло исушивање коже израђују се са великим вишком масноће који иде и до 20%. Ја обично додам ши бутер јер се показало да се баш добро комбинује са кокосовим уљем. У овој тури сапуна има и мало рицинусовог уља које се баш добро показало.

Ко дуже прати овај блог сигурно се сећа и рецептуре коју сам својевремено поделила за слани сапун. Можете је погледати на овом линку.


Морам да признам да је израда сланих сапуна за мене и даље изазов. Због високог садржаја кокосовог уља и соли сапунска маса се стегне веома брзо. Ако се излије у модлу облика "векне" потребно је тачно проценити тренутак када је набоље овај сапун извући из модле ради сечења (што је обично пар сати након изливања). У супротном, сапун би касније био или превише тврд али и крт и задао би велике главобоље током сечења. Зато ја и даље радије користим појединачне силиконске модле када га правим. А зашто да не, јер тренутно их се толико накупило да је ово сјајна прилика да их искористим :)

 

Желим вам леп и релаксирајући викенд и срећно сапуњање!

3. август 2014.

Сапун "Лаванда"

Што се мене тиче увек сам расположена да направим сапун са етарским уљем лаванде кога стално имам при руци. У већини случајева га додам чисто, као на пример у сапуну "Detox" (погледајте овај пост). Понекад га помешам са другим етарским уљем. Баш ми се на пример допада мешавина лаванде и чајног дрвета а користим је у сапуну "Black Beauty" (можете видети у овом посту).
 
Мислим да би се прилично одужило када бих сада кренула да пишем о свим карактеристикама овог етарског уља и благодетима које пружа. Дајем вам идеју да истражите сами јер наћи ћете тону информација доступних на интернету. Што се сапуна  тиче ја овај састојак првенствено волим због изузетног мириса који мени баш прија. Има ли лепшег осећаја него опрати лице сапуницом тако аутентичног и умирујућег мириса!
 
Комбинација састојака за овај сапун се некако сама наметнула. Хтела сам да сапун буде једноставног изгледа али такође са благим пилинг ефектом. Кад погледате како је испао сигурна сам да ћете лако погодити од чега је направљен:
 


Искористила сам моју стандардну мешавину маслиновог, палминог, кокосовог и рицинусово уља. Као вишак масноће додала сам какао бутер. Овај бутер обожавам у сапунима, нарочито ако је рецептура без палминог уља, али о томе неком другом приликом. Сапун има висок садржај козјег млека и мало крупније млевеног овсеног брашна. Погледајте како је изгледао тек иизвађен из модле:


Лако је уочити да нисам "штедела" на овсеном брашну. Овас је моја омиљена житарица коју у комбинцији са јогуртом и воћем конзумирам за доручак радним данима. Али скренула бих сада пажњу и на овас као изузетан састојак у служби неге и лепоте. Због веома добре равнотеже аминокиселина одржава природну влагу коже. Овас је хипоалерген, погодује свим типовима коже, а може се користити за чишћење, омекшавање и пилинг. Препоручује се као помоћно средство у ублажавању симптома узрокованих екцемом, убодима инсеката, осипом. У кућној варијанти најлакше га је користити као маску. Ја волим да повремено користим маску за лице од меда, јогурта и овсеног брашна.

 
Мада је сапун направљен хладним поступком, интересантно је како је овесено брашно овом сапуну дало рустичан изглед. 



Такође сам задовољна како су шаре у овом сапуну испале:


Желим вам леп остатак викенда и срећно сапуњање!

27. јул 2014.

Сапун "Краставац и јогурт"

Мало касним са писањем овог поста али могу рећи оправдано :) Била сам на годишњем одмору а затим, након повратка кући, никако нисам успела да се боље организујем и одвојим мало времена за блоговање. Ево ме сада уз недељну јутарњу кафу, чини ми се најлепши део недеље, како се полако загревам и почињем да пишем.

Краставац и јогурт су савршена летња комбинација. На првом месту да се нађу на трпези у облику таратор или tzatziki салате. Ја ове салате правим веома често и практично су обавезан део летњег менија. Међутим, ове две намернице веома лако можете искористити и у служби лепоте, користећи их у виду различитих производа за негу коже. Добра је вест што одговарају свим типовима коже а лако се проналази и обиље рецепата за припрему. Можете направити тоник, или једноставно применити саме колутове краставца, који ће помоћи смањењу подочњака. Мени је омиљена маска од краставца и јогурта у коју додам мало овсеног брашна. Изузетно освежи моју суву кожу лица.

Ја сам ове године била нарочито инспирисана да направим сапун од краставца и јогурта. Правила сам га и раније а како је некад изгледао погледајте на овом посту. Међутим, недавно сам у једној млекари успела да пазарим козји јогурт. Била сам одушевљена овим открићем јер у Нишу, макар је то мој утисак, је изузетно тешко пронаћи козје производе. Увек се трудим да имам овај јогурт у фрижидеру јер изузетног је укуса, а о утицају на здравље не бих овом приликом, јер верујем да сте већ и сами упознати о благодетима овог производа.

Али да се вратим сапуну. Ево како овогодишња креација изгледа, тек извађена из модле:


Тренутак кад извадим сапун из модле је за мене посебан. Једва чекам да кренем да га сечем и видим како је испао. Некад будем задовољна резултатима али понекад буде и велико разочарење, нарочито ако сам применила неку технику шарања. У овом случају нисам баш у самом старту била одушевљена. Радила сам drop swirl техником и сапунска маса ми није била толико густа што је кључно за ову технику. Сипала сам са различитих висина и баш сам очекивала много разигранији дизајн. Није баш тако испало али зато ове шаре на врху сапуна све надокнађују. Једном речју, на крају сам задовољна крајњим исходом.


Кад смо већ код шара, сигурно примећујете ову јасну, светлозелену боју. Ради се о козметичкој боји за сапун коју сам набавила, уз изузетну помоћ моје драге пријтељице Маје, из Немачке још прошле године. Осим ове имам још читав спектар осталих боја. Интересантно је да ми је требало више од годину дана да одлучим да их користим. Да се разумемо, немам апсолутно никакав проблем са обојеним сапунима, напротив! Моје најдраже сапунџије и узори праве такве сапуне од чијих шара вам застане дах. Међутим ја сам се свих ових година за бојење упорно придржавала биљних додатака који су ми били при руци (нпр. коприва, шаргарепа, куркума, активни угаљ, какао). Сада сам пак осетила потребу да испробам нешто ново и изађем из своје зоне комфора. Коришћење боја и није тако лак задатак, барем мени као почетнику. Желим да буду јасне и видљиве а опет некако дискретне. Сигуна сам да ће пракса учини своје, док технике шарања на овај начин не постану рутина, али сигурна сам да ћу и даље користити природне колоранате који су ми баш прирасли срцу.


Сапун сам направила тако што сам соди, растворивши је у мало воде, додала залеђене коцкице јогурта и краставца. Сви знамо да је краставац пун воде, али ћете се у то стварно уверити када га исцедите. Добијете толико пуно течности да вам се цео труд уложен у цеђење, укључујући и прање опреме, ставрно исплати.

Сапун сам направила од стандардне мешавине маслиновог, палминог, кокосовог и рицинусовог уља уз додатак какао бутера као вишка масноће. Додала сам и етарско уље нане тако да ће вас овај сапун ставрно освежити.


До новог посла желим вам успешну предстојећу радну недељу и срећно сапуњање!

1. јул 2014.

Козје млеко и мед или како је све ово почело...

На спомен козјег млека и меда мени је прва асоцијација сапун. Мада су ови састојци фантастични да се неђу као додаци неког колача, не бих имала ништа против да се засладим са "Меденим коцкама", мени су ипак они непревазиђени као комбинација у сапуну. У ставри, кад мало боље поразмислим, они су и били први додаци које сам почела да користим у сапунима.

А како је заправо све почело? Мислим да нисам о томе до сада писала... Сапуне сам почела да правим пре око три године. Заинтересовала сам се сасвим случајно и то након посете једне радње за ручно прављену козметику у Солуну. Одушевила ме је понуда и оригиналност производа које сам тамо видела. Ја сам купила сапун са млеком и медом а мој супруг један потпуно црн, са убаченим белим комадићима сапуна (сад тачно знам како бих га направила а тада ми је изгледао као научна фантастика), са фантастичним мирисом сандаловине. И даље "дугујем" да му направим такав сапун али никако да нађем адекватан мирис или етарско уље сандаловине. Углавном тада, као да се неки нови свет отворио преда мном. Било је доста ствари које сам открила везаних за израду сапуна, много тога што сам научила а учим и даље...

Али, да се вратим на тему :) Желећи да у сапуне додам што више састојака са ових поднебља козје млеко и мед су ми се сами наметнули. Одавно сам писала о селу Петровац и пчелама које тамо одгаја мој свекар (можете погледати у овом посту). Искрено, са пуно страсти и ентузијазма које мој свекар поклања пчеларењу, као и нетакнутој природи Петровца, мед који произведе је стварно феноменалан! Такође, ту је и бака Деса са својим козама и свежим козјим млеком. Онда, још мало нерафинисаног пчелињег воска и визија једног сапуна је већ била готова.

За ове три године овај сапун је претрпео неке модификацијеали сам се увек придржавала базичне рецептуре. Користим маслиново, палмино, кокосово и рицинусово уље у која, током израде, убацим козје млеко, пчелињи восак, мед и овсено брашно.Сада га радим хладним поступком.  Ево како у последње време изгледа сапун:

Сапун "Млеко и мед"
Много дуго пре овога направила сам небројене туре овог сапуна, користећи исту рецептуру, али кувајући га, тј. топлим поступком. Погледајте како изгледа када се прави на овај начин (топлим поступком):

Сапун "Млеко и мед" направљен топлим поступком
Овако направљен има онај рустичан изглед, који се мени баш свиђа, са врховима као кором дрвета... Међутим, хтела сам да нешто променим, што у мом случају, као хобисти, то уопште није било тешко. Долазило је у обзир да променим само начин израде, док сам хтела, да сви састојци рецептуре остану исти. Искрено, стрепела сам од пчелињег воска. Ја га додајем у количини од 3% што није никакав проблем када се сапун кува. Међутим, код сапуна које радим хладним поступком, козје млеко додајем залеђено и оно прилично охлади уља која мешам, и бојала сам се да се восак на таквој температури не стегне и због тога не учествује у реакцији. Такође и мирисно уље "Млеко и мед" које додајем и од којег, због присутне ваниле, овај сапун добије овакву боју, уме да стегне сапунску масу кад се дода у вишку. Углавном, није ми било све једно... Међутим, ипак сам без неких нарочитих проблема успела да направим прву туру овог сапуна хладним поступком. Као што видите, излила сам га хоризонтално, преко пуцкетаве заштитне фолије, ради декорације:


Када је сапун у питању млеко и мед су стварно добитна комбинација. Због хидрирајућих својстава млека и меда обично, након коришћења овог сапуна, није вам потребан бутер или млеко за тело. Ја додам и мало крупно самлевеног овсеног брашна ради благог пилинга.  Погодан је за све типове коже а мени је омиљен за туширање.

Нисам сигурна да ћу се баш дуго заржати на оваквом изгледу, јер једном кад сам "преломила" и овај сапун почела да правим хладним поступком, не постоје ограничења кад је дизајн у питању. Па није ли у томе и драж израде сапуна, да се стално нешто ново испробава?

А која се варијанта вама више свиђа? Како би ви замислили да изгледа сапун са млеком и медом?

 Желим вам успешну радну недељу и срећно сапуњање!

22. јун 2014.

Пенушаве "Лимун коцке"


Стигло је лето! Мада се то по времену не би могло наслутити ево још једне летње сезоне пред нама. Морам да признам да ја ове године баш и не пратим сезонске сапунске трендове. Некако нисам баш успела да се боље организујем и раније направим летњу сапунску "колекцију". Али, као што рекох, ни ове кише и облаци који су већ данима присутни, не помажу да се стекне прави летњи осећај и добије инспирација.
 
Али напокон сам, морам да признам после дуже паузе, засукала рукаве и направила један сапун. Хтела сам да буде лаган, освежавајући, ведрих боја, и тако су настале "Лимун коцке":

 

Рецептура је једноставна, базирана на маслиновом, палмином и кокосовом уљу где је као вишак масноће од 7% додато рицинусово уље. Да све буде лагано и у летњем фазону одлучила сам се да у овај сапун убацим и кокосово млеко. Техника рада са овим млеком је иста као и са козјим. Соду растворим у истој количини воде и у прохлађени раствор убацим залеђене коцкице кокосовог млека (погледајте почетничку инструкцију за узраду сапуна на овом линку). Раствара се лако а боја раствора остане светла.


Да ли сте икада до сада користили кокосово млеко? Кокосово млеко можете лако направити у сопственој варијанти (на интернету постоје многобројне инструкције на ову тему) али ја сам га за овај сапун купила. Срећом доступно је у радњама здраве хране и добро снабдевеним супермаркетима. Осим за исхрану кокосово млеко је доста заступљено и у козметичким производима. Интересантно је колико навода постоји када је у питању нега коже. Оно је богато витаминима А и Ц, калцијумом, гвожђем и природним протеинима који доприносе очувању глатке и блиставе коже. Због својих хидрирајућих својстава идеално је за суву кожу. Такође  се сматра да доприноси одржавању флексибилност и еластичност коже па је самим тим добар савезник у спречавању опуштања коже и бора. Можете га испробати као додатак маскама за лице. Мени је ово један од лакших а ефикасних начина да утврдим ефекат неког састојка.


А ево како је сапун изгледао тек извађен из модле:

Као и остали сапуни рађени хладним поступком и овај мора да одстоји макар 4 недеље пре употребе, тако да ће бити оступан негде средином јула. До тада се надам да ћу успети да направим још неколико тура сапуна са састојцима који су ми тренутно у плану: краставац, козји јогурт (ово ме је одушевило!), азуки пасуљ, лаванда.

Желим вал леп остатак викенда, успешну предстојећу недељу и срећно сапуњање!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...