28. децембар 2013.

Време за осврт и нове планове

Не могу да верујем да је прошло годину дана од када сам написала овај пост у коме сам, осим постигнућа из 2012, дефинисала и главне циљеве за ову већ одлазећу 2013. Интересантно је да, када их сад прочитам, видим да сам већину испунила. Међутим, да ли баш на најбољи могући начин, то је друга прича, јер увек може боље...

Па шта је то обележило 2013?

Најзначајнија промена коју сам спровела се односила на сам процес израде сапуна. Топли поступак ми је баш прирастао за срце, о томе сам више пута писала па се не бих сада понављала, међутим увидела сам потребу за променом. У том смислу сам већину сапуна "превела" у сапуне рађене хладним процесом. Остало је пар неких, попут "Клека и меда" које и даље кувам. Што се разлога за променом тиче главна идеја ми је била да се расплинем и кренем да вежбам небројене технике шарања. Међутим, ја сам ипак успела да извежбам само једну и то, чини ми се, најједноставнију: шарање сапуна кашиком. Ево како изгледају неки од скорашњих сапуна које сам нашарала овом техником:


Или мало напреднија варијанта када се један део масе раздвоји линијама другог адитива. Јако популаран "Detox":


Листа нових састојака које сам користила у сапунима није превише дуга али драго ми је што ћу већину њих које сам пробала, као на пример етарско уље чајног дрвета, блато мртвог мора, уље авокада, ним уље, сигурно поново користити.

Кад кренете са израдом сапуна, прикупите толико различитих уља и бутера, да је само питање времена када ћете да кренете са даљим експериментисањем и направите неки други производ за негу коже. У том смислу, својим највећим успехом у 2013. сматрам то што сам успела да направим креме користећи емулгатор. Једна на коју сам нарочито поносна је крема са уљем јојобе и жутог ноћурка:


И још један производ на који сам се баш привикла и трудим се да га увек имам на залихама, неодољиви кремасти шећерни пилинг за тело:


За развој ових производа уложила сам доста труда и времена око проучавања и проналажења одговарајућих информација. Без обзира на постигнуто остаје и даље доста простора за унапређење. Мене и даље овај свет емулзија прилично интересује тако да ће сигурно бити нових "пројеката" у будућности.

 Међутим, сапуни ће ми и даље бити приоритет и вероватно још дуго пасија која не попушта:) За мене је сапун одавно престао да буде сапун. Наравно да је битно како се показује током употребе и да ли испуњава очекивања по питању квалитета (пенушавости, чврстине, осећаја на кожи након употребе) али постоји и онај естетски део ове целе приче који се најбоље презентује фотографијом. Ја сам искрени заљубљеник и поштовалац добре фотографије сапуна. Имајући то у виду и ја дајем све од себе да моје фотографије пристојно изгледају али сам и даље далеко од стандарда које сам себи поставила. Теши ме једино чињеница да је, што се мојих фотографија тиче, напредак видљих кад их упоредим са оним из 2012. али искрено и даље нисам задовољна. Мада ми је ова, сликана недавно, ипак прирасла за срце :)


Као што сам и планирала током 2013. сам објавила и кратко упутство за израду сапуна са рецептуром. Ови постови су сада једни од читанијих на блогу и признајем да ми је због тога баш драго. Надам се да сам дељењем свог искуства макар мало успела да помогнем свима који су пожелели да се упусте у ову сапуњаву авантуру.

А циљеви? Што се следеће године тиче бојим се да неће бити много амбициозни. Узимајући у обзир лимитирано време које имам на располагању да одвојим за овај "луди" хоби бићу скромна али реална. Ево неких од циљева:

Дефинисати наменске серије сапуна. Ово можда звучи као безвезни циљ, имајући у виду једину сврху постојања сапуна, а то је да се користи за прање. Сапуне заиста сматрам предметима опште употребе, они тако и јесу дефинисани нашом законском регулативом, и не приписујем им никаква чудотворна својства. Међутим пракса показује да, у зависности од додатака, могу више или мање погодовати одговарајућим типовима коже. Због тога ће мој главни циљ бити осмишљавање рецептура сапуна за различите намене: за суву, масну, осетљиву кожу и пилинг сапуна. Већ имам неке које сам до сада развила међутим треба још доста да се уради по овом питању.

Стандардизовати неке од производа за негу коже. Овде првенствено мислим на безводне балзаме и бутере. Нисам их до сада спомињала на блогу али су у последње време велики предмет мог интересовања. Нарочито ме интересује да их испробам са различитим мацератима биља (нпр. кантарионом, невеном, гавезом).

Наставити даље са напредовањем у фотографисању. Мислим да је ово довољно јасно.

Унапредити постојеће паковање. Немам никакву идеју тренутно али остаје ми цела наредна година да се позабавим тиме :)

Одужила сам али ми је ова ретроспектива баш пријала!

У сусрет Новој Години и новим изазовима ја вам пре свега желим пуно здравља, среће,  пословног успеха и наравно срећно сапуњање!

22. децембар 2013.

Направите сами балзам за усне

Поново на заједничком задатку: Теа, моја ћеркица, и ја!
 
Недавно ме је замолила да направимо балзам за усне. И ето, нас две заједно у кухињи (што морам да признам да је права реткост).
 
Овај балзам смо направиле по следећој рецептури:
 
20 г пчелињег воска
10 г рицинусовог уља
30 г бадемовог уља
15 г какао бутера
25 г ши бутера
пола кашичице меда
1 кашичица мириса јагоде (мада, да сам се ја питала, мирис не бих ни додавала).


Поступак је једноставан. Све састојке, осим меда и мириса, истопити у одговарајућој посуди. Ја у шерпицу са водом ставим посуду у којој су ми састојци, загревам и мешам. Потребно је стрпљење па је препорука да восак уситните што више да би се брже отопио. Мешати, мешати, мешати... Након отапања свих састојака сачекати да се мало прохлади и додати мед и мирис. Помешати добро и балзам сипати у одговарајуће посуде. Ја сам имала ове стикове при руци али било која друга одговарајуће посуда је такође у реду.
 

Ни лакшег рецепта ни бржег пројекта! Један савет: поведите само рачуна да вам масе не буде превише топла када је сипате у стикове. Тада је прилично ретка и почеће да цури из стика и направи вам додатни посао око чишћења, мени се то десило, али када се мало прохлади згусне се и онда нема проблема.


Одакле "Thea to You"? Заправо ове балзаме смо направиле као поклоне Теиним другарицама. Одатле и овај назив и етикете које смо такође саме направиле. Требало је мало времена али мислим да се на крају баш исплатило. Надам се да ће у њима уживати макар делић онога колико смо и нас две док смо га правиле.

Желим вам успешну предстојећу радну недељу и срећно сапуњање!

14. децембар 2013.

Сапун са циметом и медом

Ово је требало да буде један прави јесењи сапун. Нагласак је на требало зато што баш није испао како сам првобитно хтела, бар што се састојака тиче.

Када су се јесенас појавиле прве тикве на пијаци купила сам једну само са намером да је употребим у сапуну. Већ сам до сада користила тикву у сапуну, међутим обарену, у виду пиреа. Са овом сам имала сасвим другачији план: да је исцедим и свеж сок убацим у сапун израђен хладним поступком.

Прилично сам се намучила док сам је исекла и ољуштила (за тај део је обично задужен мој супруг али тада није био код куће). Била сам пресрећна што сам успела да обезбедим довољну ољуштену количину, без икаквих посекотина или других повреда, и брзо сам је убацила у мултипрактик да исцедим сок из ње. И ту се и завршава ова прича. Обично цеђење у мултипрактику буде веома лако и брзо и траје краће него време које ми је потребно да га оперем након операције цеђења. Али са овом тиквом није било никаквих резултата. Принос је био потпуно поражавајући: десетак бледо наранџастих капи на дну посуде.

Међутим, решеност да тог дана направим сапун је превагнула над разочарењем. Да би реализовала идеју која ми се врзмала у глави исцедила сам пар свежих шаргарепа и добила предиван наранџасти сок (скоро 100 мл, што је било и више него довољно) и онда сам се бацила на посао! Погледајте како је испао сапун:


Ако ништа друго онај напор са почетка се исплатио! Задовољна сам како је сапун испао, нарочито кад узмем у обзир сав труд око састојака и прорачуне које сам одрадила пре израде. Прво сам умутила сапунску масу са содом коју сам растворила у минималној количини воде. Затим сам маси додала етерично уље и вишак масноће у виду какао бутера. Масу сам поделила на два дела (један део је био 1/3 а други  2/3 од тежине). У први део сам додала козје млеко а у други сок од шаргарепе. Од наранџасте масе сам одвојила део у који сам додала мед и цимет.


Масу сам наизменично ређала кашиком по модли. Ни једноставнији начин за шарање ни бољи ефекат...

И на крају мирис, од чега је заправо и све почело. Набавила сам недавно етерично уље цимета и могу вам рећи да мирише очаравајуће. Имала сам велику бојазан да ће етерично уље цимета убрзати згушњавање сапунске масе али то се није десило. Имала сам довољно времена да сипам све у калуп и на крају направим ове заносне врхове.



Остало ми је још пар комада овог сапуна што значи да ћу ускоро да правим нову туру. Добра прилика да испробам неку нову технику шарања као и савршен изговор за још сапуна :)

До тада, желим вам леп и релаксирајући остатак викенда и срећно сапуњање!

8. децембар 2013.

Сапун "Detox" у новом издању

Лепота ручно прављених ствари је у њиховој уникатности. Сапун са истим саставом, израђен истом техником, а нарочито ако је прошаран, у свакој новој тури изгледаће другачије.

Сећате се сапуна "Detox"? Направила сам га својевремено (погледајте овај пост) са додатком активног угља и блата Мртвог мора. Због мирисног уља, које сам му тада додала, испао је не баш у складу са мојом визијом али и даље привлачан и налик на мермер.

Сада сам решила да га поново направим, опет користећи исту рецептуру на бази маслиновог, палминог, кокосовог и рицинусовог уља и ши бутера као вишак масноће. Међутим, уместо мирисног убацила сам етерично уље лаванде. Погледајте како је испао:


Сапунска маса је била идеална за рад тако да сам имала довољно времена да моју давно осмишљену замисао спроведем у дело. Масу сам поделила на два дела, у једну трећину убацила убацила блато Мртвог мора а остатак оставила без додатака.

 
Сипала сам прво необојену масу, затим користећи цедиљку додала прах активног угља преко, онда кашиком пажљиво смесу са додатком блата, па поново слој активног угља и на крају необојени део. Затим је уследило шарање кашиком (такозвани Celine swirl, погледајте њен блог где је детаљно објашњено како ово шарање спровести у дело).
 

А онда се врло брзо указала потреба за још једном туром :)

И као што рекох на почетку поста ручно прављене ствари су ставрно јединствене... Иста рецептура, иста техника шарања а потпуно другачији исход....


Вероватно се нећу зауставити на овоме јер планирам да и даље правим овај сапун и унапред ме копка како ће следећа тура испасти...


До тада желим вам леп и релаксирајући викен и срећно сапуњање! 

Захуктало се у мојој кухињи

Обожавам "НР" сапуне илити сапуне рађене топлим поступком. Можда је чудно, али ја сам се после неколико првих пробних тура сапуна које сам радила хладним, врло брзо пребацила на топли поступак. И дуго сам радила само њих. Имала сам разне варијанте са различитим додацима: мед, коприва, зелени чај, алоа... Ни мени није јасан разлог због чега ме сапуни израђени на овај начин и даље толико привлаче. Ако ћемо поштено ова техника и није толико захвална када је дизајн у питању. Ја макар нисам пробала да их правим шарајући их бојама јер некако су ми синоним за класику и рустичност. Најзад, ако ми је до шарања ништа лепше и боље од хладног процеса.
 
После дуже паузе, а мислим да то ипак има везе и са временским приликама, јер ко би додатно кувао и стајао уз шпорет кад је напољу претопло, ја сам засукала рукаве и направила сапун "Зелени чај". У основи се ради о сапуну са стандардном биљном мешавином уља где сам након кувања као 7% вишка масноће додала какао бутер и зелени чај. Погледајте како је испао:
 

Сапуни рађени топлим поступком имају неки рустичан изглед. Мада је сапунска маса глатка, у модлу мора да се сипа брзо јер како се сапун хлади почиње и да се стеже. Али после неколико тура овлада се техником и сипање стварно није никакав проблем.


Ја волим врхове овако израђених сапуна који наликују кори дрвета - један јако неодољиви детаљ ако мене питате!


Ако би да се упустите у израду сапуна топлим поступком можете погледати и упутсво које сам објавила на овом посту.



А да би садражај овог поста оправда и његов назив представљам вам још један сапун направљен овом истом техником коме сам додала уље и бутер кошчица кајсије:


Уз додатак меда овај сапун је пун погодак за предстојеће хладне дане!


Не знам да ли ћу ускоро "дохватити" моје шерпе за кување сапуна јер на реду су ми неки састојци које желим да испробам а који се ми се не уклапају уз овај процес. У сваком случају кад се поново будем ужелела рустичних знам како ћу их направити:)


 Желим вам пријатан викенд и срећно сапуњање!

10. новембар 2013.

Направите сами детерџент за веш

Кад се једном направи неки производ у кућној радиности, па се покаже да је добро испао, онда тај успех повуче да се истражују нове ставри и савладавају други изазови. И тако, кад се овлада израдом сапуна, можете их правити по својој мери, на милион различитих начина, све зависно од тога шта планирате са њима.

Сапун не мора да буде само средство за одржавање хигијене већ може бити и састојак у неким другим производима, на пример пилинг коцкама (погледајте рецепт на овом посту) или пак детерџенту за веш!


Ово уопште не треба да чуди јер ручно прављени сапун, нарочито онај од свињске масти, је традиционално коришћено средство за прање веша. Ја се сећам огромних комада сапуна (па мислим да су те сапунске коцке биле тешке и до пола килограма) које сам увек код моје баке на селу могла да пронађем. Чак и кад се масовно прешло на машинско прање веша, и употребу прашкастих детерџената, сапун од свињске масти је увек био ту да ускочи у помоћ кад су у питању биле оне најтврдокорније флеке на одећи.

У овом посту ћу поделити са вама рецептуру за израду домаћег детерџента за веш. Рецептуру сам преузела са овог сајта а ја ћу са вама поделити рецепт који сам ја испробала. Потребно је:

1 шоља боракса
1 шоља натријум карбоната
1 шоља ренданог сапуна.

Што се сапуна тиче, ја га направим специјално за ову намену, и то без икаквог вишка масноће. Ја сам у овој тури користила сапун направљен само од кокосовог уља. Погледајте како је бео испао:



Након што сам сапун извадила из модле, и оставила да одстоји пар недеља, нарендала сам га и оставила пар дана како би се додатно просушио. Онда сам помешала једнаке делове наренданог сапуна, боракса и натријум карбоната.


Добије се мешавина коју сам додатно самлела у мултипрактику а након тога јој додала и етерично уље лимуна - тек да би лепо замирисало на свежину.

 
Добијени детерџент можете користити у оваквом прашкастом облику или га можете растворити у води. Количину из овог рецепта можете растворити у 4 литра вреле воде, будите стрпљиви јер растварање и није баш тренутно, а онда га пребаците у неку одговарајућу посуду (боце за воду од 5 литара за ову сврху могу фино да послуже). По једна шоља овако добијене масе је довољна за туру веша. Обавезно промућкајте пре сипања јер има тенденцију гелирања. Ја обично додам и једну кашику соде бикарбоне, директно у бубањ машине напуњене вешом, пре почетка прања.
 
Ефикасност овог домаћег детерџента за веш је задовољавајућа. Међутим време које је потребно да се направи, првенствено мислим на израду сапуна, некад буде главни разлог да се не користи у континуитету. Али са друге стране добар је избор за све који желе да пробају алтернативни а ефикасан начин за прање веша уз минимално излагање хемикалијама.
 
Надам се да ћете засукати рукаве и испробати га а у сваком случају јавите утиске.
 
Желим вам пријатан продужени викенд и срећно сапуњање!

2. новембар 2013.

Пенушаво изненађење

Замислите да се после недељу дана вратите са пута, преморени од пословних активности и од самог путовања које је трајало више од 12 часова, а код куће вас дочека, осим добродошлице укућана, и један пакет! И то не било какав већ препун миришљавих СенМи сапуна. Какво предивно и неочекивано изненађење!



Са Ксенијом, власницом СенМи сапуна, и ауторком истоименог блога, сам у контакту већ дуже време. Погледајте њен блог на овој адреси. Мада смо се дописивале око размене сапуна, нисмо прецизирале детаље око датума пошиљки, тако да ме је овај пакет ставрно изненадио и прилично обрадовао!

А садржај пакета је стварно фантастичан! Ту су узорци сапуна о којима је Ксенија већ писала на блогу: "Tiger Lily""Clean Cotton", "Capri Olivo"... али и многи други. Сада ћу се поново вратити на све те постове како би их поново прочитала уживајући у  фантастичним мирисима које је Ксенија потанко описала.


Изузетно ценим и поштујем Ксенијин рад. Сапуни изашли из њене радионице имају аутентичну причу која их прати, направљени су од бираних састојака, и миришу феноменално! Дизајн и изглед самих сапуна су посебна прича. Смеле комбинације пигмената, вешто искомбиноване коришћењем различитих техника шарања, сврставају СенМи у аутентичне и врхунски израђене сапуне. И ту није крај... Несебично делећи своје знање и пружајући ми подршку, што путем е-маилова што слањем састојака које понекад у Србији не могу да нађем, могу слободно да кажем да је Ксенија особа која је највише утицала и помогла ми да се снађем у свету израде сапуна.

Зато Ксенија, још једно велико хвала од мене! Не само за ово предивно изненађење већ и за сваки опуштајући доживљени тренутак проведен уз твоје сапуне!

Желим вам пријатан викенд и срећно сапуњање!

19. октобар 2013.

Представљам вам "Green Queen"

Користећи једне од мојих омиљених додатака сапунима, пире од коприве и сок од свеже цеђене шаргарепе, направила сам недавно једну нову туру сапуна.

Коприву користим јако дуго. Можете погледати у овом посту један од почетничких сапуна са овом биљком, или у овом посту на који начин припремам и додајем коприву сапуну.

Свеже цеђени сок од шаргарепе ми је до недавно био стандардни додатак сапуну "Жути ноћурак". Додавала сам га и приликом израде сапуна топлим поступком (погледајте у овом посту) или хладним поступком (овај пост).

Међутим интересантно је да до сада ове састојке нисам комбиновала. Али вођена идејом да направим сапун који би погодовао сувој кожи, за предстојећу хладну сезону која нас очекује, комбинација ова два горе наведена састојка се сама наметнула.

Погледајте како је сапун испао одмах након вађења из модле:

"Векна" сапуна
А затим и након сечења:


Боје су лепо дефинисане. Додуше зелена ће временом прећи у маслинасту али то неће утицати на квалитет који коприва даје сапуну.


 
Било је задовољство радити са сапунском масом првенствено због тога што сам за мирис користила мешавину етеричних уља рузмарина и нане. Није било фрустрације око пребрзог згушњавања сапунске масе. Комбинација ових етеричних уља даје јако леп и освежавајући мирис. Одатле и назив сапуну!


Нарочито су ме обрадовали врхови који су се задржали. Узимајући у обзир да сапун садржи и козје млеко, прошао је кроз потпуну гел фазу, али то није утицало да се врхови много смање и промене облик. Мени су они један од најлепших украса сапуну али, на жалост, често ми не успева да их добијем.

 
Састав сапуна је следећи: сапонификовано маслиново, палмино, кокосово, рицинусово уље, какао бутер, козје млеко, коприва, шаргарепа, етерична уља рузмарина и нане.
 
Желим вам пријатан и релаксирајући викенд и срећно сапуњање!
 

 


28. септембар 2013.

"Happy Pampkin" или сапун са осмехом


Недавно се појавила потреба да направим сапун за лице који би евентуално могао бити додатно помоћно средство у борби против акни. Са тинејџерима у кући и ово је један од аспеката са којим се треба позабавити J
Дуго сам размишљала које састојке да употребим, и док сам интернетом претраживала шта би могло доћи у обзир, етерично уље чајног дрвета се наметнуло као препоручено природно средство. Приписују му се дезинфекциона и умирујућа својства и да делује тако да не доводи до даље иритације коже. Без икаквог премишљања смо га купили и веома брзо испробали:


Постоји много начина примене овог етеричног уља а оно што се у нашем случају показало као ефикасно је следеће:

·        Директно наношење мале количине на акном захваћену кожу: ставите пар капи овог уља на памучни део штапића и уље нанесите на акном захваћену кожу. Овај поступак смо понављали неколико пута у току дана,

·        Додатно чишћење лица воденим раствором: у трећину чаше напуњене водом додајте пар капи етеричног уља чајног дрвета, намочите туфер за чишћење лица у њега и чисту кожу истрљајте овим раствором,

·        Маска за лице: пасту направљену од кашичице јогурта, куркуме, ним уља и пар капи етеричног уља чајног дрвета нанесите на чисто лице. Држите десетак минута, истрљајте и исперите млаком водом.

Не постоји чаробни штапић који ће преко ноћи решити проблем, јер свака кожа је прича за себе и њен изглед умногоме зависи од исхране и начина живота, али што се етеричног уља чајног дрвета тиче свакако га вреди испробати.
А сада и нешто о сапуну!

Што се употребе сапуна за лице тиче ја увелико користим неке које сам до сада наравила, нпр. „Невен“, „Жути ноћурак“ и „Лаванду“. Међутим овај сапун је требало да буде нешто мало другачији, да садржи и састојке за које се сматра да помажу код третмана акни.  Ево како је испао:
 
 
Одлучила сам да га направим од мешавине маслиновог, кокосовог, рицинусовог и ним уља (и то чак 10%). Додала сам мало куркуме, и мешавину етеричних уља чајног дрвета и лаванде.
За специјалан сапун и специјалан осмех J
 
 
Сапун има веома "егзотичан" мирис, и то због присуства ним уља које  је прилично доминантно и доприноси својим интензитетом мириса. Али мени се баш свиђа.

 
 
Наравно, сада остаје да сапун испробамо. Још увек се суши јер има велики садржај маслиновог уља али за пар недеља ће се већ наћи у купатилу.

Желим вам леп и пријатан викенд и срећно сапуњање!

20. септембар 2013.

"Deep Blue" или сапун са луфом


Баш сам се ужелела неког доброг пилинг сапуна! А кад је у питању пилинг сапуном онда је луфа стварно изузетан додатак. Подсећања ради у овом посту можете погледати детаље о узгајању ове биљке за шта се прошле године постарала моја пријатељица.
Међутим, желела сам да пробам да направим мало другачији сапун са додатком луфе који не би био превише груб. Зато сам луфу, претходно је исецкавши,  додала само делу сапунске масе. Погледајте како је испао:

Сапун са луфом




Желела сам да сапун ипак има понеку шару тако да сам у део смесе додала веома мало плавог пигмента шарајући сапунску масу кашиком. Сапун сам назвала “Deep Blue”.  
 
Направила сам га од моје уобичајене мешавине маслиновог, палминог, кокосовог и рицинусовог уља а додала сам и какао бутер као вишак масноће.
 
 
Такође има благи али освежавајући "Happy Baby" мирис.
 
 
Када је луфа у питању мислим да се нећу зауставити само на овом сапуну. Ако узмем у обзир да моја пријатељица и ове године гаји луфу сигурно ће овог материјала бити на претек за многе нове будуће туре!
 
Желим вам релаксирајући викенд и срећно сапуњање!


15. септембар 2013.

Кремасти пилинг за тело

Обожавам пилинге за тело! Пилинг тела јесте додатна активност рутини туширања али то  уложено време се стварно исплати. На врло лак и једноставан начин, у сопственом аранжману, можемо омогућити себи прави спа ужитак.

Мада се за пилинг могу користити разни материјали ја у последње време користим шећер и могу вам рећи да сам јако задовољна. Пилинг шећером није превише груб али је довољно ефикасан и зато је шећер, кад су пилинзи у питању, мени је један од омиљених материјала.

Постоје различите рецептуре за пилинге који се могу направити мада је у основи иста идеја: мешање уља и бутера са изабраним пилинг материјалом. На влажну кожу, непосредно након туширања, нанесе се пилинг, истрља се по кожи а затим испере. Осим што се кожа освежи и некако "живне" такође упије уља и бутере тако да након туширања не постоји потреба за наношењем лосиона или креме.

Погледајте како је текао мој поступак израде кремастог пилинга:


Од тренутка када сам набавила неопходне материјале за израду крема, пре свега мислим на емулгаторе, решила сам да направим кремасти пилинг за тело. То је мало напреднија варијанта у односу на стандардни пилинг јер се мешавини уља и бутера додаје и емулгатор. Кад нанесемо овај пилинг, у контакту са водом, практично се направи кремаста емулзија која се ставрно лако утрљава на кожу.

Испробала сам рецептуру са Point of Interest блога, чији је аутор Сузан, врхунски експерт кад су емулзије у питању као и многи други козметички производи, и не само то већ и особа која несебично дели своје искуство и знање. Сам рецепт можете погледати на следећем линку.

За израду овог пилинга користила сам маслиново уље. Сигурно вам привлачи пажњу његова боја. Потиче од шикона, биљке коју сам добила из Јапана, и коју сам сама мацерирала  (погледајте више информација у овом посту).

А ево како је испао кремасти пилинг:

Кремасти пилинг за тело
Осим маслиновог овај пилинг садржи и какао и ши бутер као и неодољиви мирис лаванде.
 
У случају да немате све неопходне састојке за израду кремастог пилинга подсетићу вас да пилинг може веома лако да се направи и по једноставнијој рецептури. Погледајте на линку овај рецеп за шећерни пилинг о коме сам раније писала. Такође, ако имате мало више времена, и пилинг коцке могу да дођу у обзир, погледајте рецепт објављен у овом посту. Без обзира на одабрану рецептуру сви ови пилинзи ће подједнако ефикасно одрадити посао, остаје само на вама да их испробате, уврстите у вашу рутину и уживате у добијеним резултатима!

Желим вам леп остатак викенда, успешну предстојећу радну недељу и наравно срећно сапуњање!
 

1. септембар 2013.

"Зелена маслина" постаје зелена

Сапун „Зелену маслину“ сам први пут правила јула прошле године и приказала га у овом посту. Био је то сапун рађен топлим поступком и потпуно бео! Сигурно се питате одакле ова зелена боја у називу сапуна? То је била моја прва рецептура за сапун без палминог уља, са садржајем маслиновог уља од 73%, што ме је и инспирисало за назив. Осим маслиновог сапун садржи кокосово, рицинусово уље и какао бутер као вишак масноће.

Била сам одушевљена квалитетом овог сапуна. На првом месту његовим изгледом. Обично у сапуне које правим додам и козје млеко, али у „Зеленој маслини“ сам га намерно изоставила. Зато је сапун задржао дозу прозирности... А како тек пенуша и како је кремаст... Стварно право уживање!

Да би изглед сапуна оправдао његов назив недавно сам направила још једну туру по истој рецептури. Међутим овог пута сам се одлучила за хладни поступак. Како имам спирулину у праху решила сам да део сапунске масе обојим овим колорантом.

Погледајте како изгледа у модли одмах након сипања:



А исечени комади сапуна изгледају овако:

Сапун "Зелена маслина"

Ово су фотографије сапуна сликане око месец дана након сечења и на моје изненађење зелена боја је почела да бледи. Међутим изгледа да је то тако само на површини сапуна. Кад сапун крене да се користи зелена боја, боље речено маслинастио зелена, се потпуно „врати“ и буде интензивна.



А мирис? Сапуну сам додала мирис морског бора који је ставрно освежавајући! Како је сада последњи комад сапуна на измаку сигурна сам да ћу у скоријој будућности поново правити „Зелену маслину“!

Желим вам леп остатак викенда и срећно сапуњање!

24. август 2013.

Још једна "Лаванда"

Природни колоранти за сапун су ми стални изазов. Мада постоје неки који ме до сада нису изневерили, попут сока  од шаргарепе или активног угља, са неким другим није увек било баш лако радити. Управо зато су ми изгледа и непрекидни извор инспирације...
Када сам напокон успела да набавим прах спирулине, после мукотрпног тражења овде код нас успела сам да га нађем у једној веома обичној радњи здраве хране током моје посете  Софији, одмах сам визуелизовала разне комбинације са зеленом бојом у коју ова алга обоји сапун.
Сећате се биљке шикон и поклон пакета из Јапана као и предивне љубичасте боје (погледајте овај пост) ? Било ми је јако привлачно да је искомбинујем са зеленом. Ево како је испало:


Сапун "Лаванда"

Након што сам умутила сапун, са мацератом шикона у малиновом уљу, издвојила сам део масе и додала спирулину у њега. Техником шарања сапуна кашиком у модли (spoon swirl)  добила сам ове шаре.


Далеко од тога да зелена боја доминира, рекла бих да је више маслинаста. Морам да признам да није у потпуности остварила моја очекивања али ипак постигнут је контраст боја који је прилично уочљив и упечатљив.



Сапун је израђен од мешавине биљних уља уз додатак козјег млека и ши бутера као вишак масноће. А мирис?
Мени је уз ову комбинацију боја највише ишла мешавина етеричних уља лаванде и рузмарина. Осим што је права посластица за кожу овај сапун је тако пријатног и освежавајућег мириса.


Ово је био тек почетак са спирулином, у наредном посту ћу вам приказати мало другачији сапун са овим колорантом.
Желим вам пријатан викенд и срећно сапуњање!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...