28. септембар 2013.

"Happy Pampkin" или сапун са осмехом


Недавно се појавила потреба да направим сапун за лице који би евентуално могао бити додатно помоћно средство у борби против акни. Са тинејџерима у кући и ово је један од аспеката са којим се треба позабавити J
Дуго сам размишљала које састојке да употребим, и док сам интернетом претраживала шта би могло доћи у обзир, етерично уље чајног дрвета се наметнуло као препоручено природно средство. Приписују му се дезинфекциона и умирујућа својства и да делује тако да не доводи до даље иритације коже. Без икаквог премишљања смо га купили и веома брзо испробали:


Постоји много начина примене овог етеричног уља а оно што се у нашем случају показало као ефикасно је следеће:

·        Директно наношење мале количине на акном захваћену кожу: ставите пар капи овог уља на памучни део штапића и уље нанесите на акном захваћену кожу. Овај поступак смо понављали неколико пута у току дана,

·        Додатно чишћење лица воденим раствором: у трећину чаше напуњене водом додајте пар капи етеричног уља чајног дрвета, намочите туфер за чишћење лица у њега и чисту кожу истрљајте овим раствором,

·        Маска за лице: пасту направљену од кашичице јогурта, куркуме, ним уља и пар капи етеричног уља чајног дрвета нанесите на чисто лице. Држите десетак минута, истрљајте и исперите млаком водом.

Не постоји чаробни штапић који ће преко ноћи решити проблем, јер свака кожа је прича за себе и њен изглед умногоме зависи од исхране и начина живота, али што се етеричног уља чајног дрвета тиче свакако га вреди испробати.
А сада и нешто о сапуну!

Што се употребе сапуна за лице тиче ја увелико користим неке које сам до сада наравила, нпр. „Невен“, „Жути ноћурак“ и „Лаванду“. Међутим овај сапун је требало да буде нешто мало другачији, да садржи и састојке за које се сматра да помажу код третмана акни.  Ево како је испао:
 
 
Одлучила сам да га направим од мешавине маслиновог, кокосовог, рицинусовог и ним уља (и то чак 10%). Додала сам мало куркуме, и мешавину етеричних уља чајног дрвета и лаванде.
За специјалан сапун и специјалан осмех J
 
 
Сапун има веома "егзотичан" мирис, и то због присуства ним уља које  је прилично доминантно и доприноси својим интензитетом мириса. Али мени се баш свиђа.

 
 
Наравно, сада остаје да сапун испробамо. Још увек се суши јер има велики садржај маслиновог уља али за пар недеља ће се већ наћи у купатилу.

Желим вам леп и пријатан викенд и срећно сапуњање!

20. септембар 2013.

"Deep Blue" или сапун са луфом


Баш сам се ужелела неког доброг пилинг сапуна! А кад је у питању пилинг сапуном онда је луфа стварно изузетан додатак. Подсећања ради у овом посту можете погледати детаље о узгајању ове биљке за шта се прошле године постарала моја пријатељица.
Међутим, желела сам да пробам да направим мало другачији сапун са додатком луфе који не би био превише груб. Зато сам луфу, претходно је исецкавши,  додала само делу сапунске масе. Погледајте како је испао:

Сапун са луфом




Желела сам да сапун ипак има понеку шару тако да сам у део смесе додала веома мало плавог пигмента шарајући сапунску масу кашиком. Сапун сам назвала “Deep Blue”.  
 
Направила сам га од моје уобичајене мешавине маслиновог, палминог, кокосовог и рицинусовог уља а додала сам и какао бутер као вишак масноће.
 
 
Такође има благи али освежавајући "Happy Baby" мирис.
 
 
Када је луфа у питању мислим да се нећу зауставити само на овом сапуну. Ако узмем у обзир да моја пријатељица и ове године гаји луфу сигурно ће овог материјала бити на претек за многе нове будуће туре!
 
Желим вам релаксирајући викенд и срећно сапуњање!


15. септембар 2013.

Кремасти пилинг за тело

Обожавам пилинге за тело! Пилинг тела јесте додатна активност рутини туширања али то  уложено време се стварно исплати. На врло лак и једноставан начин, у сопственом аранжману, можемо омогућити себи прави спа ужитак.

Мада се за пилинг могу користити разни материјали ја у последње време користим шећер и могу вам рећи да сам јако задовољна. Пилинг шећером није превише груб али је довољно ефикасан и зато је шећер, кад су пилинзи у питању, мени је један од омиљених материјала.

Постоје различите рецептуре за пилинге који се могу направити мада је у основи иста идеја: мешање уља и бутера са изабраним пилинг материјалом. На влажну кожу, непосредно након туширања, нанесе се пилинг, истрља се по кожи а затим испере. Осим што се кожа освежи и некако "живне" такође упије уља и бутере тако да након туширања не постоји потреба за наношењем лосиона или креме.

Погледајте како је текао мој поступак израде кремастог пилинга:


Од тренутка када сам набавила неопходне материјале за израду крема, пре свега мислим на емулгаторе, решила сам да направим кремасти пилинг за тело. То је мало напреднија варијанта у односу на стандардни пилинг јер се мешавини уља и бутера додаје и емулгатор. Кад нанесемо овај пилинг, у контакту са водом, практично се направи кремаста емулзија која се ставрно лако утрљава на кожу.

Испробала сам рецептуру са Point of Interest блога, чији је аутор Сузан, врхунски експерт кад су емулзије у питању као и многи други козметички производи, и не само то већ и особа која несебично дели своје искуство и знање. Сам рецепт можете погледати на следећем линку.

За израду овог пилинга користила сам маслиново уље. Сигурно вам привлачи пажњу његова боја. Потиче од шикона, биљке коју сам добила из Јапана, и коју сам сама мацерирала  (погледајте више информација у овом посту).

А ево како је испао кремасти пилинг:

Кремасти пилинг за тело
Осим маслиновог овај пилинг садржи и какао и ши бутер као и неодољиви мирис лаванде.
 
У случају да немате све неопходне састојке за израду кремастог пилинга подсетићу вас да пилинг може веома лако да се направи и по једноставнијој рецептури. Погледајте на линку овај рецеп за шећерни пилинг о коме сам раније писала. Такође, ако имате мало више времена, и пилинг коцке могу да дођу у обзир, погледајте рецепт објављен у овом посту. Без обзира на одабрану рецептуру сви ови пилинзи ће подједнако ефикасно одрадити посао, остаје само на вама да их испробате, уврстите у вашу рутину и уживате у добијеним резултатима!

Желим вам леп остатак викенда, успешну предстојећу радну недељу и наравно срећно сапуњање!
 

1. септембар 2013.

"Зелена маслина" постаје зелена

Сапун „Зелену маслину“ сам први пут правила јула прошле године и приказала га у овом посту. Био је то сапун рађен топлим поступком и потпуно бео! Сигурно се питате одакле ова зелена боја у називу сапуна? То је била моја прва рецептура за сапун без палминог уља, са садржајем маслиновог уља од 73%, што ме је и инспирисало за назив. Осим маслиновог сапун садржи кокосово, рицинусово уље и какао бутер као вишак масноће.

Била сам одушевљена квалитетом овог сапуна. На првом месту његовим изгледом. Обично у сапуне које правим додам и козје млеко, али у „Зеленој маслини“ сам га намерно изоставила. Зато је сапун задржао дозу прозирности... А како тек пенуша и како је кремаст... Стварно право уживање!

Да би изглед сапуна оправдао његов назив недавно сам направила још једну туру по истој рецептури. Међутим овог пута сам се одлучила за хладни поступак. Како имам спирулину у праху решила сам да део сапунске масе обојим овим колорантом.

Погледајте како изгледа у модли одмах након сипања:



А исечени комади сапуна изгледају овако:

Сапун "Зелена маслина"

Ово су фотографије сапуна сликане око месец дана након сечења и на моје изненађење зелена боја је почела да бледи. Међутим изгледа да је то тако само на површини сапуна. Кад сапун крене да се користи зелена боја, боље речено маслинастио зелена, се потпуно „врати“ и буде интензивна.



А мирис? Сапуну сам додала мирис морског бора који је ставрно освежавајући! Како је сада последњи комад сапуна на измаку сигурна сам да ћу у скоријој будућности поново правити „Зелену маслину“!

Желим вам леп остатак викенда и срећно сапуњање!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...