22. јун 2014.

Пенушаве "Лимун коцке"


Стигло је лето! Мада се то по времену не би могло наслутити ево још једне летње сезоне пред нама. Морам да признам да ја ове године баш и не пратим сезонске сапунске трендове. Некако нисам баш успела да се боље организујем и раније направим летњу сапунску "колекцију". Али, као што рекох, ни ове кише и облаци који су већ данима присутни, не помажу да се стекне прави летњи осећај и добије инспирација.
 
Али напокон сам, морам да признам после дуже паузе, засукала рукаве и направила један сапун. Хтела сам да буде лаган, освежавајући, ведрих боја, и тако су настале "Лимун коцке":

 

Рецептура је једноставна, базирана на маслиновом, палмином и кокосовом уљу где је као вишак масноће од 7% додато рицинусово уље. Да све буде лагано и у летњем фазону одлучила сам се да у овај сапун убацим и кокосово млеко. Техника рада са овим млеком је иста као и са козјим. Соду растворим у истој количини воде и у прохлађени раствор убацим залеђене коцкице кокосовог млека (погледајте почетничку инструкцију за узраду сапуна на овом линку). Раствара се лако а боја раствора остане светла.


Да ли сте икада до сада користили кокосово млеко? Кокосово млеко можете лако направити у сопственој варијанти (на интернету постоје многобројне инструкције на ову тему) али ја сам га за овај сапун купила. Срећом доступно је у радњама здраве хране и добро снабдевеним супермаркетима. Осим за исхрану кокосово млеко је доста заступљено и у козметичким производима. Интересантно је колико навода постоји када је у питању нега коже. Оно је богато витаминима А и Ц, калцијумом, гвожђем и природним протеинима који доприносе очувању глатке и блиставе коже. Због својих хидрирајућих својстава идеално је за суву кожу. Такође  се сматра да доприноси одржавању флексибилност и еластичност коже па је самим тим добар савезник у спречавању опуштања коже и бора. Можете га испробати као додатак маскама за лице. Мени је ово један од лакших а ефикасних начина да утврдим ефекат неког састојка.


А ево како је сапун изгледао тек извађен из модле:

Као и остали сапуни рађени хладним поступком и овај мора да одстоји макар 4 недеље пре употребе, тако да ће бити оступан негде средином јула. До тада се надам да ћу успети да направим још неколико тура сапуна са састојцима који су ми тренутно у плану: краставац, козји јогурт (ово ме је одушевило!), азуки пасуљ, лаванда.

Желим вал леп остатак викенда, успешну предстојећу недељу и срећно сапуњање!

7. јун 2014.

Свет бутера и уља: конопљино уље

Кад се крене са израдом сапуна, осим што почнете да учите о техници израде, полако кренете да се упознајете и са састојцима које користите. Махом су то биљна уља и бутери и као сапунџија их сагледавате кроз процес сапонификације и како ће својим својствима, онако сапонификовани, дати одређен и јединствен квалитет сапуну. А онда, направите корак даље, и нађете се у свету балзама, бутера, пилинга, крема...Основа свих ових производа су бутери и уља, где се пожљиво креираном рецептуром уз адекватне додатке, добије финални производ јединствених својстава. И оно што је најинтересантније, али искрено и највећи изазов, је одредити праву меру, тј. однос између састојака, како би кожа лепо могла да их упије, уз максимали бенефит.
 
Направила сам мало дужи увод али у плану ми је да почнем мало детаљније да описујем састојке које користим и пренесем моје искуство и запажања о њима. Када сам недавно организовала наградну игру (можете погледати на овом линку) један од коментара читатељки ме је инспирисао да кренем у овом смеру. Искрено, не планирам да се удаљим превише од сапуна, јер они су и даље мој главни покретач, али није на одмет поделити информације и разменити искуства.
 
Без икаквог претенциозног разлога у овом посту представљам вам конопљино уље. Као обичног потрошача ово уље ме баш и није привукло из прве, али трагајући за
информацијама на интернету, о уљима погодним за суву кожу, многе моје претраге су водиле баш ка овом састојку. Изузетно су ме, у позитивном смислу, изненадиле информације до којих сам дошла...
 
Конопљино уље је богат извор аминокиселина укључујући и есенцијалне. Садржи есенцијалне масне киселине, омега 3 и омега 6, и то у односу за који се сматра да је оптималан за људско здравље. Такође је ризница витамина  A, B1, B2, B3, B6, C, D i E.
 
Ја сам га прво испробала у кремастом пилингу за тело. Ево како је испао:
 
 

Обратите пажњу на боју! Хладно цеђено конопљино уље има зеленкасту боју и мирис на орашасте плодове. Ја сам га у овом кремастом пилингу помешала са ши бутером и интересантно је како овај производ и даље има ову лепу, природну, зеленкасту боју. Уље конопље кожа веома брзо упије и мислим да је комбинација са ши бутером прави избор, макар када је сува кожа у питању.

Интересантан податак је да ово уље не зачепљује поре. Заправо, на скали од 0 до 5 рејтинг му је 0 (0 значи да не зачепљује поре а 5 да изузетно зачепљује поре, такозвани comedogenic ratings). Зато се ово уље препоручује као састојак производа намењених за кожу склону акнама. Поврх овога ово уље даје кожи еластичност и мекоћу и препоручује се као састојак производа намењених третману псоријазе и екцема.
 
Већ дуже време увек при руци имам чврсти бутер за тело. Овај који вам престављам садржи уље конопље, какао и ши бутер и пчелињи восак:
 

И на крају, мада је можда логичније било да са овом препоруком почнем представљање овог уља на самом почетку поста, могу да вам кажем и да је веома укусно! Повремено га додам у салату од свежег поврћа и баш да неки леп шмек. Добра вест је и да се релативно лако налази. Када будете следећи пут посетили неку радњу здраве хране верујем да ћете га пронаћи па размислите, свакако се ради о уљу које вреди пробати!

Желим вам леп релаксирајући викенд и срећно сапуњање!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...