24. август 2013.

Још једна "Лаванда"

Природни колоранти за сапун су ми стални изазов. Мада постоје неки који ме до сада нису изневерили, попут сока  од шаргарепе или активног угља, са неким другим није увек било баш лако радити. Управо зато су ми изгледа и непрекидни извор инспирације...
Када сам напокон успела да набавим прах спирулине, после мукотрпног тражења овде код нас успела сам да га нађем у једној веома обичној радњи здраве хране током моје посете  Софији, одмах сам визуелизовала разне комбинације са зеленом бојом у коју ова алга обоји сапун.
Сећате се биљке шикон и поклон пакета из Јапана као и предивне љубичасте боје (погледајте овај пост) ? Било ми је јако привлачно да је искомбинујем са зеленом. Ево како је испало:


Сапун "Лаванда"

Након што сам умутила сапун, са мацератом шикона у малиновом уљу, издвојила сам део масе и додала спирулину у њега. Техником шарања сапуна кашиком у модли (spoon swirl)  добила сам ове шаре.


Далеко од тога да зелена боја доминира, рекла бих да је више маслинаста. Морам да признам да није у потпуности остварила моја очекивања али ипак постигнут је контраст боја који је прилично уочљив и упечатљив.



Сапун је израђен од мешавине биљних уља уз додатак козјег млека и ши бутера као вишак масноће. А мирис?
Мени је уз ову комбинацију боја највише ишла мешавина етеричних уља лаванде и рузмарина. Осим што је права посластица за кожу овај сапун је тако пријатног и освежавајућег мириса.


Ово је био тек почетак са спирулином, у наредном посту ћу вам приказати мало другачији сапун са овим колорантом.
Желим вам пријатан викенд и срећно сапуњање!

17. август 2013.

Јесте ли за мало егзотике?

Ним уље (neem oil) ми је било дуго на листи жеља. Мада га је могуће набавити и код нас, јер доступно је између осталог преко разних домаћих сајтова за продају, код мене дуго није успело да дође на ред ... Али недавно, када сам због сасвим других ствари свратила до радње здраве хране где повремено купујем, видела сам га и одушевила се! Не сећам се да сам до сада овако лако успела да набавим неки жељени састојак.

Па зашто ми је ово уље привукло пажњу? Читајући о њему наишла сам на доста информација, а када је у питању нега коже, наводи се његово благотворно дејство по питању спречавања кожних инфекција, поспешивању зацељивања рана, ублажавања симптома акни, псоријазе и екцема... Да не наводим више, али за мене су ове карактеристике биле сасвим довољан разлог да га набавим и испробам га – како ја тако и неки од мојих укућана који се муче са атопијским дерматитисом.

Уље сам прво испробала као састојак креме.

Крема са ним уљем

Следила сам рецептуру коју је великодушно поделила Tanya власница Lovely Green блога. 

А ево и рецепта:

10 г ним уља
40 г ши бутера
30г какао бутера
20 г рицинусовог уља
10 г бадемовог уља.

Намерно сам изоставила додатак етеричног уља (мада верујем да би се етерично уље лаванде јако лепо уклопило) ради смањења ризика од могућих реакција коже захваћене дерматитисом.

Сам поступак израде креме је врло једноставан. Прво отопити бутере (ја то радим у микроталасној водећи рачуна да се не прегреју) а након тога додати остала уља. Промешати, оставити у фрижидер ради прохлађивања а затим наставити са мешањем и крема је готова! Што се мириса тиче, а верујте ми да ово уље баш мирише, у овој креми се на крају осећа као блага нота белог лука (мене подсећа на грашак са белим луком) која јако брзо изветри након наношења.

Задивила ме је глаткоћа и размазивост ове креме! Овај однос бутера и уља у рецептури даје производ који је јако лепо размазив и при ниским температурама. У сваком случају представља добар потенцијал за даље пробе и комбинације уља.

Што се ефеката на атопијски дерматитис тиче тиче ту не бих могла у потпуности да потврдим  делотворност мада је било периода када су се симптоми у потпуности повукли. На првом месту због тога што моја ћерка и није баш доследна у примени. Верујем да чак и најделотворнији препарат, кад се не користи редовно, што је код нас случај, не може да произведе добре резултате. Али оно што могу да потврдим из личног искуства је да крема тако фино омекша кожу и сигурно ће бити међу производима које ћу имати на залихама кад наступи хладно време.

И још једно искуство везано за ово уље. Као састојак маске за лице је стварно изузетно!

Маска за лице са ним уљем

Маску сам направила користећи следеће састојке:

1 кашичица меда
1 кашичица ним уља
око 1 кашичице куркуме (по потреби да се направи паста погодна за размазивање).

Држати на лицу десетак минута и испрати млаком водом. Ова маска изузетно прија сувој кожи мог лица.

Могу на крају само да додам да ми је баш драго што сам успела да испробам ним уље. У плану ми је да са њим направим и сапун за лице, вероватно са куркумом јер тако добро иду заједно, али о томе неком другом приликом.

У случају да сте и ви расположни за мало егзотике верујте ми да ће вам је ним уље сигурно пружити.

Желим вал леп викенд и срећно сапуњање!

1. август 2013.

Наставак у истом смеру

Шта радити са сапуном који не испадне у складу са планом и очекивањима? Након првобитног таласа разочарења чињеницом да је труд уложен у осмишљавање дизајна сапуна, његову израду и утршак драгоцених састојака остаје нам могућност или да га склонимо са очију како нас даље не би нервирао или да га на неки други начин искористимо. Ова друга опција важи за случај  да ваши рођаци и пријатељи већ имају довољне залихе сапуна које сте им већ претходно поклонили.

Сапун који је требало да има нежно плаву боју од индиго праха и лелујаве светло браон какао шаре испао је потпуно супротно у односу на планирани дизајн! Ставила сам превише ових природних колораната. Што се бојења тиче увек је изгледа боље применити „мање је више“ концепт. Али то није увек лако, нарочито кад је реч о природним колорантима, јер тешко је у последњем тренутку изборити се са стрепњом да их нисмо довољно ставили у сапунску масу. Додатно је ствар закомпликовало и мирисно уље, које је масу згуснуло брзином светлости, тако да сам од лепих и вијугавих шара могла само да се опростим...

Међутим, након неколико дана, решила сам да исецкам овај сапун и убацим га, декорације ради у малим количинама, као додатак новом. Користила сам и ручну справу за кружно дубљење средине јабука (макар је ја користим за то) и добила лепе, уједначене сапунске ваљке: идеалне да се уметну у нови сапун!

Погледајте како је испао тек након изливања у модлу:

Сапун у модли

Сапун је на бази маслиновог, палминог, сунцокретовог, кокосовог и рицинусовог уља а као вишак масноће је додат какао бутер.





 Сапунску масу сам мало обојила какаом, техником мешања у посуди (In the Pot Swirl – IPS).




Сапун је прелепог и нежног "Happy Baby" мириса.



Драго ми је што ме је ипак једна неуспела тура инспирисала да направим сапун са којим сам на крају баш задовољна.


Желим вам успешну радну недељу и срећно сапуњање!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...