26. август 2012.

Шта на + 40˚С?

Интересантно је да су, иако је скоро крај авуста, температуре и даље прилично високе. Ове недеље је скоро  свакодневно +40˚С и једини су спас мало свежије ноћи (мислим кад их упоредим са онима у јулу) и клима уређаји. Не знам за вас, али ја овако високе температуре баш тешко подносим. Далеко од тога да ми прија зима али по оваквим врућинама баш тешко функционишем... Кад дођем с посла чини ми се да немам ни трунке енергије, и радим само оно што је нужно нпр. да скувам ручак и понеки неопходан посао по кући. Онда сачекам да падне мрак па идемо у кратку шетњу или са пријатељима попијемо кафу, тек да се направи разлика... Једном речју једва чекам да мало захлади.
Стога сам скоро све активности по питању прављења сапуна ставила на чекање тj.put on hold” како би се популарније рекло. Мада се спипак сапуна које желим поново да правим или неке које бих да тестирам из дана у дан продужава једноставно видим да сада за то није прави тренутак. Али зато не престајем са осмишљавањем и планирањем... Наиме, већ неколико месеци размишљам да направим другу врсту производа за тело а да није сапун. Мислила сам да оног тренутка кад набавим неки бутер (а сада имам и какао и ши бутер на мојим залихама састојака) врло брзо ћу смућкати и неки лосион/бутер/крему за тело. Међутим то се још увек није десило. Све до сада...
И поред тога што постоји прегршт доступних рецептура за негу тела ја сам хтела, као тотални почетник, да испробам нешто потпуно једноставно а што би такође нашло конкретну примену код нас у породици. Зато сам се одлучила да направим балзам од ши бутера и уља жутог ноћурка за који сам прочитала да је добар за кожу склону атопијском дерматитису. Ши бутер је нарочито ефикасан хидрирајући састојак због садражаја многих масних киселина које су неопходне да се одржи влага и еластичност коже. Уље жутог ноћурка се такође препоручује, као природни извор гама линоленске киселине, јер делује противупално а при том нема нежељених дејстава.
Потребна опрема и материјал за овај подухват:
·         прецизна вага
·         мини штапни миксер
·         2 посуде за мерење
·         посуда за балзам
·         50 г ши бутера
·         25 г уља жутог ноћурка
Процедура ја крајње једноставна: након мерења састојака у појединачним посудама ја сам ши бутер отопила у микроталасној.
Мерење ши бутера
Након тога сам га помешала са уљем жутог ноћурка користећи мини штапни миксер. Руку на срце нисам баш сигурна да је овај миксер неопходан узимајући у обзир добру мешљивост ових састојака.
Мућење балзама

Затим сам га пребацила у посуду за чување балзама. Све је било готово за десетак минута (укључујући и распремање лома који сам направила).
Балзам од ши бутера и уља жутог ноћурка
Намерно нисам хтела да балзаму додајем никаква етерична или мирисна уља у жељи да кренем са што једноставнијом рецептуром. За сада се лако наноси и размазује. Видећемо како ће се показати кад крене јесен и хладнији дани (што из перспективе ових тропских врућина делује јако далеко) и кад кожа почиње више да се исушује а галвни конзумер ће бити моја ћерка која муку мучи са дерматитисом на длану десне руке.

Иако су сапуни мени главни фокус, не видим да ће се у некој даљој перспективи то променити, у задње време ме такође интересују производи које могу да направим од састојака који су ми на дохвату руке а који за негу коже могу чуда да направе (нпр. маске за лице на које сам се у задње време баш навукла)  па претпостављам да ћу и то искуство у догледно време поделити са вама.

Да ли можда имате ви неки омиљени рецепт производа за негу који правите у кућној варијанти? Каква су ваша искуства?

Желим вам све најбоље и срећно сапуњање!

19. август 2012.

Пуном паром даље

Пуном паром даље! То је једино што могу да кажем након десетодневног одмора проведеног на Тасосу.

Стижемоооооо!
Ово је је већ друга година за редом како летујемо на овом острву. Мада смо били лоцирани у Потосу, малом месту са толико шарма, острво смо уздуж и попреко прешли неколико пута.  Псили Амос, Алики, Пахис, Мраморна..., само су неке од плажа које су нам се јако допале.

Алики
Тасос осваја својом аутентичношћу због чега ми се чини да је време тамо одавно стало.Казавити и Панагиа су нека од места која смо обишли ове године, а где се осим предивног амбијента, може уживати и у јагњећем печењу:

Казавити
Сваки страствени сапунџија не пропушта прилику да где год се нађе препознаје састојке које би могао да стрпа у сапун. Ја такође нисам изузетак. Потос ми је заиста ишао на руку због једне радње у којој се продају handmade производи а која, осим богате понуде, има и несвакидашњи амбијент јер у централном делу радње расте огромно дрво маслине. Ту се могу наћи ручно рађени предмети од маслиног двета, керамика, простирке, зачини и наравно козметика. Тоне сапуна на бази маслиновог уља различитих облика, боја, у огромним плетеним корпама поређаним по поду и на полицама. Разни бутери и лосиони за тело, креме на бази прополиса...
Будући састојци за сапуне
Ово су састојци које сам купила и који ће се дефинитивно наћи у мојим следећим “пројектима“: млевена морска трава (рекламира се као ефикасно средство у борби против целулита); морска со (баш одавно хоћу да направим слани сапун, купила сам две врсте морске соли: са средњом и великом гранулацијом – можда сам мало претерала али тако је то...); луфа (мој “back up” материјал - заиста не знам какав ће бити исход са луфом коју моја пријатељица и ја гајимо али чак и да све буде у савршеном реду, како време иде, све ми се чини да ће ми бити жао да је убацим у сапун...); extra virgin маслиново уље (незамисливо је не купити га у Грчкој).
И наравно сапун:
Једноставно савршен...

Друга страна сапуна
Ово можда и није најрепрезентативнији сапун који се могао купити али ми се допао печат. Иначе сапун се продаје овако, малте не, без икаквог паковања. Тек након куовине га убаце у целофанску кесицу коју вежу рафијом. Међутим мене копка каквог је квалитета и морам да га пробам. Само питање је када ће доћи на ред јер тренутно имам 9 сапуна у купатилу а већ додатних 5 су ми такође на "must try" листи.

Пријатан дан вам желим и срећно сапуњање!

3. август 2012.

Упознајте "Зелену маслину"

Претпостављам да свако од вас ко прави сапуне  чува понеки из ко зна ког разлога: ради касније пробе, поређења, из сентименталних разлога... Ја имам своју кутију коју не отварам тако често и у њој се већ налази десетак различитих сапуна. Када сам недавно копала по овој мојој архиви налетела сам на једини преостали кастиљски сапун који сам направила хладним поступком пре више од годину дана.

Сигурна сам да знате да је прави кастиљски сапун израђен од 100% маслиновог уља. Када се прави хладним процесом препоручује се да одлежи макар 6 месеци пре употребе. Изузетно је благ за кожу али не даје обилну пену, боље речено никакву, већ неку врсту слузавог филма. Међутим, изврсно хидрира кожу и након употребе је чини меком и глатком. Ја сам овај мој, недавно нађен, почела да користим за лице. Мада и даље пере без пене ипак не престаје да ме одушевљава како нежно и темељно чисти кожу и уклања шминку. А тек текстура... Заиста није случајно што је маслиново уље једно од најчешће коришћених у ручно прављеним сапунима.

Ово искуство ме је практично испирисало  да направим нови сапун,  који у себи има висок садржај маслиновог уља али који пенуша и који је миришљав. И тако је настала „Зелена маслина“.
Сапун "Зелена маслина"
„Зелена маслина“ садржи 73% маслиновог уља (одатле и његов назив), додато је кокосово уље ради пене и какао бутер како вишак масноће због додатног хидрирања коже. Направила сам га топлим поступком а кувао се знатно дуже у односу на моју уобичајену рецептуру која садржи и палмино уље. Али вредело је! Уз додатак освежавајућег мириса алое овај сапун је пун погодак за туширање.

Пријатан викенд и срећно сапуњање!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...